Od zaledwie kilku dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym dotknięto aż sto osiemdziesiąt trzy lokalizacji, a zatem pewien fragment terytoriów województw lubelskiego i podlaskiego. Został wprowadzony na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na deklaracje rządu. Rząd Mateusza Morawieckiego wyjaśnił nałożenie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz działaniami reżimu Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której migranci są wykorzystywani. Zdaniem polskiego rządu migranci przywożeni są na granice przez służby reżimu białoruskiego. Pośród nich jest grupa, która od kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Oprócz tego rząd wskazywał też na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską ćwiczyć będzie około dwieście tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można nałożyć, kiedy w przypadku poważnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne są niewystarczające. Tymczasem orzeczenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może wycofać Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który informował o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju a także integralności granic naszego kraju. Oznajmił także, iż białoruskie państwo dyrygowane w tym momencie przez dyktaturę prezydenta Łukaszenki, organizuje wielką międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Co więcej podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być anulowane z wykorzystaniem już istniejących środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu tuż przy granicy z Białorusią.

Tagi: Wiadomości

Brak komentarzy

Zostaw komentarz